Zimowanie motocykla - czyli jak przygotować motocykl do garażowania w zimie


Nadchodzi moment kiedy warunki do jazdy stają się coraz gorsze, przyczepność coraz słabsza a temperatura daje nam do zrozumienia, że nadszedł czas, aby odstawić motocykl. Przedtem jednak należy odpowiednio o niego zadbać. Przygotowanie motocykla do zimowego snu jest bardzo ważną sprawą.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to dokładnie umyć motocykl oraz dobrze wytrzeć i osuszyć. Trudne do usunięcia zanieczyszczenia takie jak smar osiadający na kole, wahaczu i innych częściach możemy potraktować benzyną ekstrakcyjną. Motocykl powinniśmy obejrzeć, sprawdzić powstałe po sezonie uszczerbki i elementy zużyte w wyniku eksploatacji. Pozwoli nam to zaplanować ewentualne remonty, czy drobne naprawy i wymiany do wiosny, a także powoli przygotowywać się do tego finansowo. Należy kontrolnie sprawdzić stan oleju i w razie potrzeby uzupełnić. Sprawdzić ciśnienie w kołach, w razie potrzeby skorygować. W przypadku kiedy motocykl jest napędzany łańcuchem, wymyć i nasmarować napęd. Dzięki temu możemy zweryfikować stopień zużycia tych elementów. Dobrze i bezpiecznie jest sprawdzić poziom i jakość płynu chłodniczego (kolor płynu nie powinien być rdzawy, mętny), ponieważ może ulec zamarznięciu uszkadzając silnik. Można również pobrać próbkę płynu i poprosić o zbadanie na stacji diagnostycznej lub u dobrego mechanika. W celu uniknięcia dostania się wilgoci do układu paliwowego, zaleca się zatankować motocykl przed postojem do pełna. Warto naciągnąć na rurę wydechową torebkę foliową, która uchroni nas przed wodą, powstającą ze skraplającej się pary wodnej, która może powodować korozję elementów wydechu. W przypadku kiedy motocykl nie jest przechowywany w ogrzewanym pomieszczeniu, akumulator należy wymontować, oczyścić oraz przenieść do suchego i ciepłego miejsca. Końcówki instalacji, klemy, do których podłączony jest akumulator przesmarować. Akumulator naładować na 100% i minimum raz w miesiącu odpalić motocykl rozgrzewając go do prawidłowej temperatury pracy silnika (86ºC lub połowa wskaźnika). Podczas postoju motocykla wskazane jest stabilne umiejscowienie na nóżce centralnej, bądź specjalnie przystosowanym stojaku w celu odciążenia zawieszenia i opon w motocyklu. Dobrze jest, aby przy dłuższym postoju opony nie miały bezpośrednio styczności z podłożem i podłożyć pod nie drewnianą deskę, czy kawałek wykładziny. Dźwignię biegu należy ustawić w położeniu biegu neutralnego. Warto przykryć motocykl pokrowcem, kocem, starym prześcieradłem lub innym przepuszczającym powietrze materiałem w celu ochrony przed wilgocią, kurzem i zarysowaniami.
Motocykl może w końcu zapaść w sen zimowy, a nam pozostaje udać się przyjaciółmi do pub'u powspominać, zaplanować i czekać na nadchodzący sezon.

Tekst i fotografie - Sławomir Kaczmarek             

MASZ PYTANIA? WEJDŹ NA FORUM

  STRONA GŁÓWNA     EKIPA     FORUM     GALERIA     ARTYKUŁY     POBIERZ     KONTAKT  

Copyright © 2005-2010 NO LIMIT CREW Gniezno by kaczor