TURYSTYKA - JEDNIODNIOWY WYJAZD, CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY


Kolejny weekend, a my zastanawiamy się gdzie można by się wybrać i co zobaczyć. Warto odwiedzić kopalnie odkrywkową skał wapiennych w Piechcinie - dużej wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Barcin, 16 km od Inowrocławia, w obrębie regionu historyczno-etnograficznego zwanego Pałukami.

Piechcin, Wapienno - kopalnia odkrywkowa skał wapiennych. Znajdują się tu złoża skał wapiennych, eksploatowane metodą odkrywkową. Pozostały wyrobiska o głębokości do 150 m oraz hałdy wysokie na kilkadziesiąt metrów. Najstarszy kamieniołom pochodzi z 1860 roku. Skały wapienne są tu bardzo czyste i stanowią surowiec do produkcji wapna i cementu.
Wyjątkowy akwen powstały po zalaniu wapiennego wyrobiska jest niezwykłym miejscem. Jezioro otaczają białe wapienne skały kontrastujące z czystą lazurową wodą, dlatego warto pojechać tam w słoneczyny dzień. Przez moment możemy się tu poczuć jak nie w Polsce ;-) Miejscowość znana jest ze swych walorów podwodnych. W zalanym wapiennym kamieniołomie można nurkować, to jeden z nielicznych kamieniołomów udostępnionych do nurkowania w Polsce.

Inne ciekawe miejsca w okolicy:
Biskupin - zrekonstruowana osada

          Tekst i fotografie - Sławomir Kaczmarek             

MASZ PYTANIA? WEJDŹ NA FORUM

  STRONA GŁÓWNA     EKIPA     FORUM     GALERIA     ARTYKUŁY     POBIERZ     KONTAKT  

Copyright © 2005-2010 NO LIMIT CREW Gniezno by kaczor